Masz firmę ślubną?
Planowanie czas zacząć! znajdź oferty z Twojej okolicy
Pasaż ślubny
Wizytówki
Oferty z komisu
Czego szukasz?

Wyszukiwanie zaawansowane »
Wybór sali weselnej. Na co zwrócić uwagę?2017-02-28 09:40:14

Organizacja ślubu oraz przyjęcia weselnego wymaga często wielu poświęceń, dobrej intuicji i wyczucia smaku co do niektórych kwestii. Wiele osób zdaje się wówczas na doświadczenie profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się tą profesją. Korzystanie z usług agencji organizujących wesela stało się w ostatnich latach bardzo modne, jednak wiele osób nadal stara się przygotować ten najważniejszy dzień w życiu samodzielnie, według własnego uznania. Jedna z ważniejszych kwestii organizacyjnej oprócz wyboru sukni, obrączek czy cateringu to rezerwacja odpowiedniej sali weselnej. Wybór właściwego miejsca powinien satysfakcjonować nowożeńców, ale również ich gości weselnych. Oto kilka rada i sugestii, na co zwrócić największą uwagę. Warto pamiętać przede wszystkim, że te najlepsze sale trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.

Co może mieć wpływ na naszą decyzję?

Z pewnością wielkość lokalu w stosunku do liczy gości, których planujemy zaprosić. Ponadto ważna jest lokalizacja plus ewentualna baza noclegowa, jeżeli jest konieczna. Dla wielu osób najważniejszą kwestią pozostaje wygląd sali oraz jej funkcjonalność. Można zdecydować się również na wariant z cateringiem i pełną obsługą. Jeżeli mamy wysoki budżet możemy pozwolić sobie na różnego rodzaju udogodnienia, co nie znaczy wcale, że przy mniejszych funduszach będziemy mieć problem z wynajmem czegoś, co sprawdzi się równie dobrze co wariant droższy. Co ponadto może być również ważne? Styl, w jakim chcemy zorganizować przyjęcie. Jedni stawiają na nowoczesność, design bądź minimalizm, inni zaś marzą o weselu stylizowanym np. w stylu góralskim itp. W takich sytuacjach wybór obiektu również będzie miał inne znaczenie.

Lokalizacja i baza noclegowa

Na wybór najdogodniejszej lokalizacji sali mogą mieć wpływ takie czynniki jak odległość między miejscem zamieszkania pani młodej i pana młodego, miejsce ceremonii zaślubin, to skąd przybędą goście, jak również preferencje co do centrum miasta lub jego obrzeży. Niekiedy trzeba pogodzić kilka aspektów tak, aby rozwiązanie było najkorzystniejsze. Jeżeli chcemy wynająć sale z dala od zgiełku miasta, czy w zupełnie innej jego części niż samo miejsce ślubu należy liczyć się z dodatkowym transportem dla gości. Rzadko zdarza się, że wszyscy goście są miejscowi, dlatego często planując wesele, wybiera się obiekty, które w swojej ofercie posiadają również bazę noclegową. Lokalizacja może mieć również znaczenie, jeżeli planowane przyjęcie ma odbyć się w konkretnym stylu bądź w nietypowej scenerii. Jeżeli ktoś zechce mieć wesele w stylu góralskim, a pochodzi np. ze środkowej Polski, wiadomo, że wybierze ośrodek w malowniczych terenach podgórskich. Wówczas również trzeba przewidzieć zakwaterowanie dla gości oraz ewentualny transport. Zatem lokalizacja jest bardzo ważna, a jej wybór niekiedy wydaje się bardzo kłopotliwy.

Wielkość sali, a ilość gości

Odpowiednia przestrzeń i funkcjonalność sali, związana jest z przestrzenią, która może zostać przeznaczona do rozstawienia stołów, przy których usiądą goście oraz miejscem dla zabawy i tańców. Zupełnie inaczej szuka się i wybiera lokal pod przyjęcie dla 50 a inaczej dla 150 czy 200 gości. W tej kwestii pomocna jest wstępna lista zaproszonych, która nakreśli nam potrzeby co do wielkości lokalu, jaki powinniśmy wybrać. Warto pamiętać, że sale dla większej liczby osób są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem i niekiedy znalezienie odpowiedniego obiektu pod konkretną liczbę jest bardzo trudne. Często planując wesele, wolimy wynająć coś wielkiego w obawie, że gościom nie będzie wygodnie. Nic bardziej mylnego. Większe sale przy małej ilości gości sprawiają wrażenie pustych i niekorzystnie prezentują się na zdjęciach czy pamiątkowych filmach. Ponadto, gdy zdecydujemy się na trochę mniejszą powierzchnię, będziemy mieć pewność, że na parkiecie będzie zawsze spory tłum, który porwie wszystkich do tańca, a miejsca i tak będzie pod dostatkiem. Spróbujemy wiec, wybrać odpowiednie gabaryty nie przesadzając ani w jedną, ani w drugą stronę.

Wariant z cateringiem i odpowiednio dobranym menu

Wiele lokali oferuje full pakiet, w którym przewidziana jest m.in. obsługa kelnerska oraz serwis dbający o porządek i nienaganny wygląd obiektu w czasie zabawy. Dodatkowo liczne restauracje oraz domy weselne są w stanie zapewnić profesjonalny catering oraz możliwość doboru indywidualnego menu, które zostanie przygotowane po wcześniejszej akceptacji młodej pary. Co jest istotne? Na pozór wydaje się, że obsługa wesela nie jest aż tak istotna. Jak się okazuje, jest to błędne założenie. Kelnerzy i kelnerki powinni być odpowiednio wykwalifikowani, tak aby goście czuli się po prostu gośćmi na przyjęciu, zaś obsługa jest nie tylko wizytówką lokalu ale również samej imprezy. Odpowiednia prezencja takich osób istotna i jeżeli już zdecydujemy się na skorzystanie z pełnego pakietu wraz z oferowaną przez lokal obsługą, upewnijmy się, że będzie ona spełniała nasze wymagania.

Czy parkiet ma znaczenie?

Tak, nawet spore. Często przy wynajmie Sali nowożeńcy nie zwracają większej uwagi na stan podłogi myśląc, że jest to mało istotne. W trakcie zabawy może się okazać, że było to błędne założenie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę czy nie jest on zniszczony i źle pielęgnowany. Może to popsuć cały wizerunek lokalu i niekorzystnie wyglądać na nagraniu video bądź na zdjęciach. Co gorsza, jeżeli zbagatelizujemy kwestie poślizgu na podłodze, możemy w trakcie zabawy być świadkami niemiłych incydentów. Tańcząc na śliskim parkiecie, zwłaszcza w butach na wysokim obcasie, nie mamy pewności, ze żaden z gości nie upadnie na twardą podłogę i nie zrobi sobie krzywdy. Z pozoru jest to mało istotna sprawa, ale w praktyce ma spore znaczenie.

Stylizacja sali, czyli jej wygląd oraz możliwości dekoracji

W przypadku wesel stylizowanych, nowożeńcy zwykle wiedzą czego konkretnie szukają, czy będzie to góralska knajpa, czy restauracja na barce, a może pałacyk z wcześniejszych epok. W przypadku niesprecyzowanych wesel oraz braku konkretnego pomysłu na wystrój sali, można wybrać gotowy wariant oferowany przez konkretny lokal. Często domy weselne dają możliwość klientom dobory wystroju w odpowiednim kolorze plus zastosowanie dodatkowych dekoracji. Dla przybyłych gości naprawdę liczy się ciekawy efekt wizualny, który również może dodać uroku zdjęciom wykonywanym w czasie przyjęcia. Jeżeli natomiast planujemy sami wykonać dekoracje, sprawdźmy, czy lokal jest do tego przystosowany, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W ubiegłych latach popularne było wynajmowanie sal, które następnie zdobiły wynajmowane firmy dekorujące obiekty na przyjęcia weselne.

Standardy, których nie można przeoczyć

Do takich standardów zalicza się odpowiednia ilość toalet oraz ich stan techniczny, jak również utrzymywany porządek. Należy upewnić się, czy obiekt posiada sprawną klimatyzację, zwłaszcza gdy wesele ma odbyć się w cieplejszym miesiącu. Dodatkową ważną kwestią jest to, czy do sali wchodzi się bezpośrednio z zewnątrz, czy może wejście oddzielone jest holem. Planując wesele z muzyką na żywo i wynajmując kapele sprawdźmy także wielkość i rodzaj sceny jaka została przeznaczona da zespołu w danym obiekcie. Dla bardziej dociekliwych i wymagających nawet taka kwestia jak rodzaj stołów czy krzeseł, może być ważny przy wynajmie odpowiedniego lokalu.

 

DworekArkadia.pl - Lublin