Masz firmę ślubną?
Planowanie czas zacząć! znajdź oferty z Twojej okolicy
Pasaż ślubny
Wizytówki
Oferty z komisu
Czego szukasz?

Wyszukiwanie zaawansowane »
Najpiękniejsza biżuteria ślubna – perły2018-11-09 14:08:10

Jeszcze sto lat temu mogli sobie na nie pozwolić jedynie bardzo zamożni ludzie. Dziś trafiły pod strzechy i osiągalne są niemal dla każdego. Perły – bo o nich mowa – w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przeszły kompletną metamorfozę i dostępne są obecnie w wielu różnych odmianach. Małe, duże, okrągłe i o całym spektrum kształtów oraz kolorów, w zależności od urody i rzadkości mogą kosztować od kilku do kilkuset tysięcy złotych za sztukę. Można je lubić bądź nie, jednak jest jedna okazja, która bez pereł obejść się nie może. Tą okazją jest uroczystość zaślubin.

Nieistniejący już ekskluzywny magazynBiżuteria ślubna perły wymieniał w pierwszej kolejności na liście kamieni najbardziej pożądanych przez kobiety wstępujące w związek małżeński. Nie ma klejnotu, który bardziej pasowałby na tę uroczystość i dlatego kamienie te od wieków towarzyszyły pannom młodym z majętnych rodzin. Kojarzone z niewinnością, czystością, szczęściem małżeńskim i płodnością, były również talizmanem mającym zapewnić nowożeńcom długie i szczęśliwe pożycie. Innymi kamieniami szlachetnymi używanymi w ozdobach panny młodej były diamenty i rubiny, jednak to perły właśnie wyznaczały kanony klasycznej elegancji.

Dziś w biżuterii ślubnej perły występują jeszcze częściej – masowa hodowla tych klejnotów spowodowała znaczny spadek ich cen, szczególnie w segmencie kamieni niskiej jakości. Klejnoty wysokiej klasy są i będą rzadkie, a przy rosnącym zapotrzebowaniu na perłę ich ceny nieustannie rosną. Odwrotny trend da się czasem zauważyć wśród kamieni o jakości komercyjnej, które stanowią ponad 95% zbiorów – te najsłabsze tanieją coraz bardziej, gdyż wolumen produkcji przewyższa zapotrzebowanie rynku.

Biżuteria ślubna z perłami czy tanie imitacje

Choć perły próbowano podrabiać już w średniowieczu to wiek dwudziesty przyniósł masowy wysyp ich imitacji. Plastikowe, szklane, wykonane z muszli i lakierowane perłopodobnymi emulsjami mają udawać kamienie najwyższej jakości. Dla wprawnego oka ich rozpoznanie nie jest jednak trudne: połysk imitacji jest bardzo „płytki”, powierzchniowy, a samo ubarwienie dość jednolite. Wygląd sznura koralików udających perły natychmiast zdradza tanią podróbkę – wszystkie paciorki wyglądają identycznie i brak im perłowego „orientu”. Tego typu produkty potrafią zepsuć każdą kreację i przez wiodących stylistów są stanowczo odradzane jako dodatek do sukni ślubnej. Lepiej jest kupić perły mniej doskonałe, niż imitacjami próbować przykryć niedostatki naszego budżetu. Słaby oryginał będzie wyglądał zdecydowanie lepiej niż tania podróbka.

Jaki rodzaj biżuterii będzie odpowiedni do Twojej sukni?

Przy wyborze dodatków kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Jeśli suknia nie ma dekoltu zapomnij o naszyjniku, jeśli masz zakryte przedramiona nie myśl o bransolecie. Podobnie z kolczykami – wszystko zależy od tego jak upięte będą Twoje włosy. Wybierz ten rodzaj biżuterii, który będzie mógł na Tobie błyszczeć . Naszyjniki z dobrej klasy pereł są tu najpiękniejszym dodatkiem, pod warunkiem, iż Twoja suknia pozwoli Ci taki sznur dobrze wyeksponować. Unikaj przesady – do naszyjnika dobierz co najwyżej kolczyki. Noszenie więcej niż dwóch elementów biżuteryjnych jednocześnie jest uznawane za przejaw złego gustu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wybierając biżuterię ślubną z pereł powinnaś dowiedzieć się co nieco o różnych gatunkach tych kamieni. Do wyboru masz klejnoty hodowane w wodach słodkich (rzekach lub jeziorach) albo te pochodzące z mórz i oceanów. Pierwsze będą tanie, ale rzadko kiedy okrągłe, będą też miały słaby połysk, co negatywnie wpłynie na postrzeganie ich piękna. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na biżuterię z pereł morskich, to zdecyduj się na słodkowodne o najlepszym połysku jaki uda Ci się znaleźć. Potraktuj to jako najważniejsze kryterium wyboru, gdyż oto połysk właśnie „zrobi” cały efekt. Możesz też kreatywnie wykorzystać ową „wadę” kształtu klejnotów słodkowodnych wybierając kolczyki z perłami o formie kropli i podobną zawieszkę na łańcuszku zdobiącą Twój dekolt.

Jeśli stać Cię na perły morskie wybierz bardzo starannie te o najwyższej jakości. Klejnoty z mórz z reguły mają lepszy połysk, ale jak wiadomo od reguły bywają wyjątki. A wobec wysokich cen dobrej jakości kamieni z takich właśnie wyjątków zbudowana jest oferta sklepowa. Znalezienie dobrych pereł wymaga trochę cierpliwości, ale nie jest niewykonalne.

Trud włożony w staranny wybór biżuterii ślubnej z pereł zaprocentuje Ci na samej ceremonii. Naszym zdaniem warto podjąć to wyzwanie :)