Masz firmę ślubną?
Planowanie czas zacząć! znajdź oferty z Twojej okolicy
Pasaż ślubny
Wizytówki
Oferty z komisu
Czego szukasz?

Wyszukiwanie zaawansowane »
Nasiona konopi – moda czy sposób na zdrowie?2017-03-30 06:35:31

Coraz więcej osób wybiera świadomie zdrowe produkty żywnościowe, które dostarczają naszemu organizmowi niezbędne do funkcjonowania składniki. Jednym z takich produktów są nasiona konopi. Chociaż kojarzą się głównie z marihuaną, w rzeczywistości nasiona konopi siewnych – bo to właśnie o nich mowa – nie mają żadnych właściwości odurzających.

Nasiona konopi siewnej nie mają nic wspólnego z hodowlą marihuany. Nie zawierają też psychoaktywnej substancji THC odpowiedzialnej za uczucie odurzenia, za to kryją w sobie wiele cennych dla naszego zdrowia składników. Są legalne, a ponadto znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale też kosmetycznym. Uwzględnienie ich w codziennej diecie niesie wiele korzyści dla organizmu. Oczywiście należy wspomnieć również o ich smaku, który stanowi dodatkową zachętę do spróbowania nasion konopi.

 

Dlaczego warto po nie sięgać?

Nasiona konopi to źródło nienasyconych kwasów omega-3 i omega-6 – ludzki organizm nie potrafi wyprodukować, ale są one dla nas bardzo ważne. Ich spożywanie redukuje stany zapalne, poprawia odporność, wspomaga pracę mózgu, koncentrację i wzmacnia pamięć. Ziarna konopi zalecane są również weganom i wegetarianom, w diecie których łatwo o niedobory białka, ponieważ nasiona są bogatym źródłem tego składnika. Należy przy tym zaznaczyć, że w przeciwieństwie do produktów pochodzenia zwierzęcego nie zawierają one cholesterolu. Te niewielkie nasiona z pewnością zainteresują też osoby dbające o smukłą sylwetkę, ponieważ kryją w sobie wiele błonnika pokarmowego. Więcej o pozytywnych skutkach włączenia nasion konopnych do codziennego menu można przeczytać na https://portal.abczdrowie.pl/dzialanie-nasion-konopi-potwierdzone-badaniami.

 

Zdrowe i smaczne

Ziarna konopi siewnej można zjadać w postaci łuskanej lub niełuskanej. Mają one lekko orzechowy smak, dzięki czemu doskonale komponują się z koktajlami, owsiankami, muesli lub jogurtami, a wiele osób traktuje je jako dodatek do domowego chleba, sałatek lub kanapek. W sklepach ze zdrową żywnością bez trudu znajdziemy też mąkę i makarony z dodatkiem tych nasion, a także pozyskiwany z nich olej. W przypadku ostatniego z wymienionych produktów należy zwrócić uwagę, czy jest on tłoczony na zimno, ponieważ podgrzewanie go sprawia, że traci swoje cenne składniki. Z powodzeniem jednak może być stosowany jako dodatek do gotowych dań, a także… jako kosmetyk – stosowanie oleju bezpośrednio na skórę jest bezpieczne nawet dla alergików.