Pęknięcia skóry w kącikach warg i wyściółce jamy ustnej są najczęściej powodowane przez dwa rodzaje drobnoustrojów: paciorkowce i grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida.
Wiele osób nie zwraca uwagi na pojawiające się małe pęknięcia, mając nadzieję, że z czasem ten niewielki dyskomfort zniknie sam i bez śladu. Ale jeśli obszary problemowe pojawiają się dość często, należy je postrzegać jako sygnał awarii w ciele z powodu niekorzystnych procesów w nim zachodzących. Ponadto rany po pęknięciach otwierają dostęp do szybkiej infekcji w ludzkim ciele, co z kolei może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Uważa się, że częste lizanie warg prowadzi do pojawienia się i rozwoju ran w kącikach ust, ponieważ kąciki ust są zwilżone śliną, która zawiera wiele bakterii chorobotwórczych. Zapobiega to gojeniu się pęknięć i sprzyja ich zakażeniu.
Najczęściej pęknięcia pojawiają się wiosną, kiedy ciało ludzkie otrzymuje mniej pokarmów bogatych w korzystne substancje i witaminy, A odporność ludzi jest osłabiona. Zimą i tak delikatna, cienka skóra na ustach staje się bardziej sucha, a pod wpływem zimna i wiatru częściej łuszczy się i pęka. Pęknięcia w kącikach ust pojawiają się niezależnie od wieku i płci, powodując dyskomfort i ból. Z ich powodu trudno jest jeść, pić, uśmiechać się i rozmawiać.
Pękające kąciki ust
Powody, dla których pojawiają się pęknięcia w kącikach ust i które sprawiają, że goją się dłużej, można podzielić na dwie grupy. Pierwszą grupą przyczyn jest zakażenie paciorkowcami i grzybami z rodzaju Candida, a drugą grupą przyczyn są choroby.
Najczęstszą przyczyną zajadania są zarazki: paciorkowce i infekcje grzybicze. To paciorkowce i grzyby drożdżopodobne atakują górne warstwy skóry, powodując różne choroby. Drobnoustroje te mogą dostać się do ludzkiego ciała z powodu częstego lizania warg przez ślinę, drapania różnych wysypek skórnych i czesania skóry w kącikach ust, jedzenia niemytych warzyw i owoców, z powodu pękania i zimna, co prowadzi do suchych warg i szybkiego uszkodzenia górnych warstw skóry, z powodu używania źle umytych naczyń.
Często pęknięcia w kącikach ust (angulitis) występują w chorobach takich jak: cukrzyca, dysbioza jelit, hipo – i beri-beri (częściej z niedoborem witamin A i B), różne rodzaje niedokrwistości, choroby wątroby i metabolizmu, zakażenie HIV, kiła, długotrwały wzrost temperatury ciała.
Lekarze uważają, że zapalenie angulitis jest wynikiem wtórnej infekcji grzybiczej.
Wiadomo, że do pęknięć w kącikach ust prowadzą:
– długotrwałe leczenie antybiotykami, kortykosteroidami i cytostatykami;
– reakcje alergiczne (na żywność, detergenty, pastę do zębów i inne);
– zmiany w jamie ustnej;
– choroby dziąseł, zębów i zła higiena jamy ustnej;
– podrażnienia mechaniczne i uszkodzenia spowodowane nieprawidłowo dobranymi protezami, z powodu braku zębów, ze względu na cechy smaku.
Przeczytaj więcej na https://www.naturalmedica.pl/pekajace-kaciki-ust/