Jak zorganizować ślub cywilny?

Coraz więcej młodych par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego jedynie w formie ślubu cywilnego. Głównymi przyczynami zainteresowania ślubem cywilnym jest zmniejszenie kosztów organizacji takiego ślubu, brak chęci zawarcia małżeństwa w kościele, branie ślubu wyłącznie w celach kredytowych, czy też mniej pracy przy organizacji takiego wydarzenia.

O czym należy pamiętać, aby ślub cywilny w ogóle mógł się odbyć?

Podstawowym zagadnieniem jest wybranie Urzędu Stanu Cywilnego i zgłoszenie się do niego przynajmniej na miesiąc przed planowaną datą ślubu. Nie można jednak zgłosić się zbyt wcześnie. Maksymalny czas oczekiwania na ślub wynosi pół roku, potem należy ponowić zgłoszenie i wszystkie formalności. Podczas wizyty w USC należy wybrać termin, zapłacić opłatę skarbową oraz złożyć zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Przed wizytą trzeba także zastanowić się nad zmianą nazwiska oraz wyborem nazwiska dla dzieci, ponieważ te informacje także zostaną wpisane podczas wizyty w USC.

Ślub poza urzędem

Można także zdecydować się na ślub cywilny poza Urzędem, jednak trzeba pamiętać że miejsce ślubu musi być odpowiednie, aby mogło zostać zaakceptowane przez urzędnika. Kolejną rzeczą, bez której ślub nie może się odbyć są obrączki, które młodzi wymieniają podczas przysięgi przed urzędnikiem. Jest to bardzo ważna sprawa, ponieważ czas oczekiwania na obrączki to około miesiąca a często dłużej. Dobrze jest zająć się tym wszystkim jak najszybciej, tak aby nie narażać się na stres i szukanie rozwiązań alternatywnych przed samym ślubem.

Redakcja slubnytarg.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.