Na pewno w swoim życiu każdy z nas spotkał się z różnymi, nierzadko dziwnymi nazwami rocznic ślubu. Nazwy rocznic ślubu zwyczajowo nadawane zostawały na podstawie długości stażu małżeńskiego – im dłuższy staż wspólnego życia małżonków, tym szlachetniejsze nazwy rocznic ślubu. Dlatego na pewno spotkaliście się z określeniem „złote gody” albo „srebrna rocznica ślubu”, na różną długość stażu.
Jakie są poszczególne nazwy rocznic ślubu?
Do piętnastej rocznicy ślubu każdy rok wspólnego życia ma swoją nazwę. I tak pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową. Druga to bawełniana, trzecia to skórzana, czwarta – kwiatowa, piąta drewniana, szósta jest cukrowa, siódmą nazywa się wełnianą, ósmą – spiżową, dziewiąta to gliniana, a dziesiąta, cynowa. Od dziesiątej rocznicy nazwy rocznic ślubu nawiązują do coraz szlachetniejszych materiałów. Kolejną są to rocznice stalowa, płócienna, koronkowa, kości słoniowej, kryształowa. Potem zazwyczaj nadaje się nazwy tylko okrągłym rocznicom – dwudziesta rocznica to porcelanowa, dwudziesta piąta – srebrna, trzydziesta to perłowa i tak dalej. Złota to pięćdziesiąta, A osiemdziesiątą nazywamy dębową – od tego pięknego, szlachetnego i trwałego drewna.
Nazwy rocznic ślubu zwyczajowo miały nawiązywać do posuwającego się do przodu stażu małżeńskiego, a co za tym idzie, pogłębianiem się więzi między małżonkami, która to z czasem, z roku na rok, pod wpływem wspólnych przeżyć i doświadczeń, miała przemieniać się, dojrzewać, stawać się coraz czystszą, bardziej prawdziwą i trwałą. Dlatego kolejne nazwy rocznic ślubu nawiązują do coraz bardziej drogich i uznawanych za szlachetne materiałów.
Warto zobaczyć: https://www.wnetwesele.pl/prezent-na-rocznice-slubu-dla-rodzicow-sprawdzone-pomysly/
Coraz mniej popularne
Współcześnie już chyba mniejszą wagę przywiązuje się do tychże nazw. Popularne są zazwyczaj nazwy srebrna rocznica ślubu, złota czy diamentowa. Młodsze pokolenia mniej się tymi nazwami inspirują, a wśród starszych niewiele jest szczęśliwych par, które dożyłyby godów kamiennych, brylantowych czy dębowych. Jednak fakt jest taki, że warto poznać i nauczyć się tych nazw – choćby po to, żeby zabłysnąć w towarzystwie, ułożyć jakiś ciekawy, ładny wierszyk z okazji rocznicy. Fajnym pomysłem może być również wręczenie parze prezent na rocznicę ślubu nawiązujący do nazwy danej rocznicy.
Nazwy rocznic ślubu wydają się być czasem czymś dziwacznym, przestarzałym, jakimś reliktem przeszłości – a jednak zdaje się, że może warto do nich nawiązywać, choćby przez wzgląd na zachowanie starych tradycji, albo żeby wspomóc się w wymyślaniu prezentu czy życzeń jubileuszowych. Warto zapamiętać choć kilka podstawowych nazw.