Strona główna
Ślub
Tutaj jesteś

Nauki przedmałżeńskie

Ślub Data publikacji - 16 sierpnia 2019 Autor - Redakcja slubnytarg.pl

Nauki przedmałżeńskie stanowią wymóg formalny podczas zawierania ślubów kościelnych i konkordatowych. Zaświadczenie potwierdzające odbycie takiego kursu należy dostarczyć do parafii przed planowaną ceremonią? Jak wyglądają takie nauki w praktyce i czy trzeba się do nich w szczególny sposób przygotować?

Nauki w praktyce

Przyszli nowożeńcy bardzo często czują niepokój, ponieważ obawiają się, że będą musieli odpowiadać na dyskretne i krępujące ich pytania. W praktyce jednak nie dochodzi do takich sytuacji, a kursy dla nowożeńców obejmują wykładu bądź też fora dyskusyjne. Najczęściej nowożeńcy biorą udział w wykładach i naukach wygłaszanych zarówno przez proboszcza jak i psychologów czy mediatorów. Uczą w jaki sposób rozwiązywać konflikty z związkach, mówią o obowiązkach i prawach każdego z małżonków, co może doprowadzić do rozpadu małżeństwa, a także jak dbać o siebie wzajemnie, aby związek był szczęśliwy i trwały. Często organizowane są także dyskusje, podczas których można wymienić się swoimi doświadczeniami, obawami i przemyśleniami. Na koniec takich spotkań wydawane jest zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich, dzięki czemu można bez żadnych przeszkód zawrzeć akt małżeństwa. Czas kursu małżeńskiego to także czas dla osób, które nie przystąpiły do sakramentu bierzmowania. Ten fakt należy odpowiednio wcześnie zgłosić proboszczowi, aby przygotował również drugi sakrament, ponieważ bez niego nie będzie możliwości zawarcia aktu małżeństwa.

Możliwość zwolnienia z nauk

Według przepisów, istnieje możliwość zwolnienia przyszłych nowożeńców z nauk, jednak w tym celu należy udokumentować fakt, że w ostatniej klasie szkoły średniej uczęszczało się na zajęcia z religii. Takie zaświadczenie musi pokazać swoje przyszłych małżonków, ponieważ brak jednego z zaświadczeń skutkuje koniecznością odbycia całego kursu przez parę. Z nauki przedmałżeńskimi nie należy także zbyt długo zwlekać, ponieważ nie są one prowadzone przez cały czas, lecz odbywają się w różnych cyklach określanych indywidualnie przez parafię. Czas takiego kursu trwa zazwyczaj w granicach dwóch miesięcy, a spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu. Jak wiadomo, w praktyce nie każdy może brać udział w takich cyklicznych spotkaniach, przede wszystkim jeśli nauki odbywają się w parafii oddalonej od miejsca zamieszkania. Przyszłe pary młode mają możliwość skorzystania także z weekendowych nauk, które zazwyczaj trwałą dwa weekendy i zajmują około ośmiu godzin. Kursy zazwyczaj są bezpłatne, jednak zdarzają się parafie, w których trzeba ponieść koszt około stu złotych. Z opłatą za nauki muszą liczyć się przede wszystkim osoby, które zdecydują się na kurs weekendowy.

Redakcja slubnytarg.pl

Nasi redaktorzy na stronie slubnytarg.pl to zespół specjalistów z pasją do organizacji ślubów i wesel. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w branży ślubnej i wyjątkowe umiejętności w planowaniu i koordynacji tego wyjątkowego wydarzenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?